Konutta 20 (Yirmi) Yıl Rüzgarı

E-mail Print PDF

KONUTTA 20 (YİRMİ) YIL RÜZGARI

Değerli okuyucularım, her köşe yazımı sadece görüş belirtmek için değil aynı zamanda sizleri bilgilendirmek için yazarak yoğun ilginizle karşılaşmaktan ötürü öncelikle hepinize müteşekkir olduğumu belirtmek isterim. Bu yazımda kısa bir süre için 20 (yirmi) yıl vade ile satılmakta olan EMLAK KONUT projelerinin sektördeki yarattığı etkiden bahsetmek istiyorum.

Gerek hızlı nakit döngüsü ihtiyacını karşılamak gerekse zirvede seyreden ancak çeşitli siyasi ve toplumsal etkilerle durulan rakamları yeniden yakalamak amacıyla EMLAK KONUT’un bazı projelerinde başlatılan 20 (yirmi) yıl vadeli satış kampanyası büyük bir heyecan uyandırdı.

Elbette EMLAK KONUT güvencesinin etkisi çok büyük her şeyden önce. Zira tüketici algısı EMLAK KONUT’un tüm projelerinde sıfır risk ve yüksek pirim olarak şekilleniyor. Şimdi bu projelerde 20 (yirmi) yıl vade ile ev sahibi olmak fikri elbette çok cazip. 31.03.2017 tarihine kadar geçerli olan bu kampanya ile 20 (yirmi) yıl için % 0.79, 15 (onbeş) yıl için % 0.74, 10 (on) yıl için % 0.45 faiz uygulanıyor. Her durumda satış bedelinin % 5’ini peşin vermeniz gerekmekte. Projenin teslim anında da bedelin % 15’ini ödüyorsunuz.

Ben bu tarz kampanyaların kelebek etkisi olduğuna inanıyorum öncelikle. Bir başka ifade ile projeyi beğenmese ya da koşulları uygun bulmasa bile alım niyetine girmiş bir tüketicinin en azından diğer alternatiflere daha hızlı ve kesin bir kararla dönmesini sağlıyor. Bakınız Amerika’da yapılan bir araştırmada olumsuz bir örneklemenin olumluya yönelmede % 48 etki yarattığı bilimsel olarak da ispat edilmiştir.

Bu nedenle kampanyanın olumlu etkisi tartışılmaz ama vadeye ve vade sonundaki fiyatlamaya dikkat etmek koşuluyla. Ben 20 (yirmi) yıl vadeli bir konut alımını doğru bulmuyorum. Öncelikle konuta yapılan ödemenin, oturum amacı ile almış olsanız bile yatırım olarak düşünülmesi gerektiğini unutmayınız.

Öncelikle EMLAK KONUT’un ilgili projelerindeki fiyat yüksekliğine dikkatinizi çekerim. Bir de basit örnek yapalım dilerseniz. 300.000 TL tutarında bir daire bulduğunuzu düşünelim, 15.000 TL peşinatı ve ayrıca hemen teslim ise 45.000 TL’yi de teslim anında ödediğinizi düşünüp 240.000 TL’yi vadelendirdiğimizde 20 (yirmi) yıl vadede 320.000 TL faiz ödüyorsunuz. Bu kadar yüklü bir faiz zaten yeni bir ev alımının finansmanı demektir. Bu bedel 10 (on) yılda 195.000 TL’ye iniyor ki yine düşündürücü.

Üstelik tüm projelerde satış fiyatlarının özellikle İstanbul’daki EMLAK KONUT projelerinde ne denli yüksek olduğunu incelemenizi tavsiye ediyorum. Bir de unutmayın ki bu projelerde tüm daireler kampanya kapsamında değil.

Özetle piyasanın ve projedeki dalgalı grafiğin yüksek tutulması açısından önem verdiğim bu tarz kampanyaların hedef kitleyi gereği gibi kavrayacak realitede olmasını önerir, alım kararlarınızın 2017’nin bahar dönemi öncesinde hayata geçirilmesini tavsiye ederim.

 

Sevgi ve saygılarımla,